ACF Rapid Fetesti meci amical -TRENULETUL VISINIU A TRECUT - TopicsExpress

ACF Rapid Fetesti meci amical -TRENULETUL VISINIU A TRECUT DUNAREA- miercuri 07.august 2013 ora 17.30 FC RAPID FETESTI-FC DUNAREA CALARASI 3-1(1-0) au marcat:1-0 marin,2-0 toma,3-0 paraschiv,3-1 m.stefan stadion-municipal Fetesti teren-bun cu iarba vreme-calda 33 grade C cer senin soare spectatori-circa 200 arbitru-ojoc claudiu(fetesti) RAPID echipament:complet visiniu DUNAREA echipament-galben cu albastru COMENTARIU MECI Dupa evolutia buna din jocul de sambata de la Constanta in compania echipei de liga2 Farul Constanta unde au cedat la mare lupta cu 1-2 dar intr-un meci in care nesansa a fost de partea noastra la ratarile avute,iata ca a venit si o noua victorie in randul delegatiei noastre consemnate ieri in amicalul de la Fetesti in dauna echipei de liga3 o fosta si certa colega de serie cu noi si sezonul ce urmeaza Dunarea Calarasi.Ultimele evolutii ale echipei noastre in compania acestui adversar au fost foarte bune chiar daca de fiecare data am scapat victoria ,doar daca va reamintesc cele doua meciuri oficiale din campionatul trecut cand am pierdut la limita la Calarasi cu 0-1 cu un penalty ratat de noi pe final dar si meciul din ultima etapa a campionatului de la Fetesti unde am fost egalati pe final de oaspeti dupa ce am condus minute bune cu 2-1 si am ratat ocazii de a ne desprinde. Datele problemei au stat cu totul altfel in acest joc amical si echipa noastra se poate vedea cu ochiul liber ca este in crestere de la meci la meci si doar acel meci din cupa cu Axintele a fost mai modest insa sa nu uitam si conditiile in care s-a desfasurat.Formatia fetesteana este in plina reconstructie si se cauta omogenizarea lotului cu cei noi veniti.Dupa evolutia buna de la malul marii,fetestenii au privit acest meci cu mult optimism iar seriozitatea conducerii tehnice si devotamentul fotbalistilor la sedintele de pregatire de pana acum si-au spus cuvantul in evolutia echipei din acest meci.Am inceput sa invatam si noi din greseli si incet incet echipa feroviara va fi o nuca tare de spart in aceasta liga a treia si greu de invins de catre toate adversarele.Pe langa experienta unor jucatori mai experimentati cu meciurile de liga3,au aparut si pustii sub 21 de ani care promit sa fie solutii viabile in angrenajul echipei.Sunt cativa jucatori tineri care au inceput sa prinda incredere in fortele proprii si sa creasca de la meci la meci iar acest lucru nu poate decat sa ne bucure ca viitorul echipei este pe maini bune. Cum spuneam jocul cu Dunarea era privit cu mult optimism de echipa noastra care dorea sa sparga gheata si sa castige in fata calarasenilor dupa foarte multi ani.Mai proaspeti in teren si cu dorinta de a castiga echipa fetesteana se aseaza bine in teren si incepe iuresul spre poarta calarasenilor.Actiunile dar si schemele exersate la antrenamentul de luni incep sa se vada si fetestenii isi creeaza foarte usor loc printre defensiva oaspetilor ce a parut greoaie in unele cazuri si ramasa fara replica.Iar atunci cand nu mai puteau oprii jocul cursiv al visiniilor erau nevoiti sa recurga la faulturi pentru a rupe jocul rapidist.Nu trec decat 15 minute din aceasta intalnire si vine faza primului gol.Marin executa o lovitura libera direct la poarta si portarul calarasean greseste grav mingea expediata de fetestean se opreste cuminte in plasa oaspetilor si deschidem scorul 1-0.Oaspetii cauta si ei sa dea replica si sunt aproape de a egala in trei bune situatii,dar portarul Calugaru este de netrecut si pareaza suturile calarasenilor pastrand scorul pana la pauza neschimbat. Dupa pauza apar modificari in ambele tabere si jocul se echilibreaza la mijloc,dar tot echipa noastra are initiativa in teren.Vine minutul 68 si la un corner executat de Ivan in careul de 6m fostul calarasean Toma se inalta si catapulteaza balonul in plasa fostilor colegi dubland avantajul pentru echipa noastra 2-0.Oaspeti par resemnati si fara replica acuzand caldura dar si o usoara stare de oboseala iar pe teren pe final se afla doar echipa visinie care incepe sa faca si spectacol doarece golul trei din minutul 75 marcat de Paraschiv a fost o capodopera.Circulatie a balonului rapida din prima pase cu calcaiul si Paraschiv nu iarta aceasta oportunitate de asi trece si el numele pe lista marcatorilor ducand scorul la un incredibil 3-0.Sinceri sa fim putini din cei prezenti la stadion si-ar fi putut inchipui ca vom avea o asa diferenta in acest amical cu echipa calaraseana.Pe final pe fondul unei relaxari a echipei,dar si pe seama deselor schimbari efectuate de conducerea tehnica fetesteana,oaspetii reduc si ei din handicap in minutul 83 prin veteranul M.Stefan inscriind golul de onoare si mai spaland oarecum din umilinta care se configura. Finalul de joc a adus o unda de bucurie in sufletele celor prezenti la arena fetesteana si care nu au regretat timpul petrecut la stadion plecand acasa incantati de jocul aratat de echipa noastra si maniera in care au obtinut aceasta frumoasa victorie.Dar nu trebuie acum sa ne imbatam cu apa rece deoarece a fost un simplu meci amical si pana la inceperea campionatului trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant.Aceasta victorie vine insa intr-un moment bun pentru delegatia noastra care prinde si mai mult curaj si demonstreaza ca echipa este in crestere si sa speram ca la inceputul campionatului pe 30 august sa atingem varful maxim. Felicitari celor care au obtinut acest succes si multa bafta mai departe... PS-meciul amical de vineri de la Calarasi a fost anulat si se incearca gasirea unei alte zile pentru disputarea acestuia.Vineri echipa va efectua un antrenament obisnuit la stadionul municipal si se duc tratative pentru gasirea altor adversari cu care sa jucam meciuri amicale in saptamanile ce urmeaza.Va vom tine la curent cu evolutia acestor tratative. Următorul amical al Dunării e programat vineri, 9 august de la ora 10.00 când la Călăraşi va evolua echipa bulgară Dorostol Silistra. RAPID:CALUGARU-LEFTER,TOMA,TONEA,NECULAI-COMANASI,IVAN-POPESCU,MARIN,ALBUT-STANCIU au mai jucat:stanciu,dumitrache-eracai,pioaru,ciubuc,marcu,dinu,tarnovschi,paraschiv,uruc,alexandru,danila accidentat:pena antrenor:gigel stoica • DUNĂREA: Cezar Stancu (CS Otopeni, Liga a II-a în Cipru) (46 G. Popa) - M. Tudor (46 Topor), Nicodim (46 Câinaru), M. Popescu (46 Drăgăniţă), Sescioreanu (revine la Dunărea de la CS Ovidiu-liga 4 CT) - Matei, Huzuneanu (46 Bertea), M. Şerban (D. Gheorghe), Lupaşcu (46 Tudor Cătălin) - V. Andrei, M. Ştefan. antrenor:mirel condei -articol de marian radulescu 07.08.2013 fetesti- -sursa:facebook/acfrapidfetesti
Posted on: Thu, 08 Aug 2013 08:56:28 +0000