ANIVERSARE .... In asta zi ,chiar daca natura o face cat mai - TopicsExpress

ANIVERSARE .... In asta zi ,chiar daca natura o face cat mai urata si neplacuta prin ploaie puternica neintrerupta de vreo doua ore, sub un vant care face sa scartie si sa geama toate din imprejur,pentru mine si pentru cei putini care au ramas cu sufletul alaturi de mine , este o zi deosebita caci astazi la ora 8.oo ,Pagina CLUBUL BURSUCENILOR, face un an de viata . A fost un an plin de entuziasm la inceputuri ,cand toti cei nascuti in acel micut sat numit Bursuc ,cuprinzand si Diudiu si Loturile,cei mai multi plecati si impliniti profesional ori in cautarea de realizari in viata ,au fost extrem de bucurosi de aparitia acestei oportunietati in a lua legatura unul cu altul si asi reactualiza cunostintele despre rudele despre care nu mai stiau nimic ori nu le cunosteau ,a discuta cu fosti consateni sau colegi . S-au depanat amintiri despre copilarie in diferite perioade ale vietii ,trairi personale care au avut factor comun centrul universului satul nostru . S-au mai colorat din cand in cand postarile cu flori exotice ,s-au mai postat reluari dupa altii care nu aveau nimic de a face cu scopul propus de aceasta pagina, s-au mai postat citate fara nici o legatura cu clubul ,s-au mai ciondanit ,s-au mai impacat cu pupicii de rigoare si totul a devenit intr-un final o banala pagina de pe internet . Nimeni nu comunica cu nimeni ,nimeni nu vrea sa comenteze din frica de a nu supara pe unu sau pe alta si totul se rezuma la un simplu imi place ,ramanand doar cativa ca sa ii numeri pe degetele de la mainisi nu ma lasa inima sa nu ii amintesc pe : Mirela vasluianu o femeie simpla dar cu un pas inaintea multurora , Nicu Todica un bun povestitor al trairilor din odata ,Marcel si Filaret Acatrinei Doi frati titrati si care nu au uitat nici un moment de unde au plecat ,capricioasa Maftei Lacramioara un talent nativ insa care trebuie sa stie ca nu tot ce zboara se mananca , doamna Silvia Maxim fosta preuteasa retrasa in pensia ei ,dar care ne mai aminteste ce sa sau sa nu mancam sanatos ,Iulian Loghin care in nenumarate randuri a intervenit cu remarci interesante si lui Ionel Suciu din Dolhasca fiul lui Coca Moglan .Si ar mai fi cateva persoane care participa activ la viata acestei pagini si nu as vrea sa uit familia Nistor din Iasi ,Doroftei Costica ,Tiron Dorel ,oameni pe care i-am simtit alaturi de aceasta pagina . Am ramas doar cativa ,din cauza cerintelor acestei pagini ,a sinceritatii celor postate ,intoleranta la skiciuri si dulcegarii si la transformarea intr-o pagina a habotismului religios sau a fanatismului politic . In totdeauna am scris ceva legat de sat ,de oamenii de acolo ,chiar daca uneori paream cam sarcastic ,nu o faceam din rautate ,invidie ,ori frustrare ci o faceam pentru a arata adevarul asa cum il percepeam eu si nu am ezitat nici un moment sa o dau cotita ,cand eram intrebat ori neintrebat despre oameni ,locuri si trairi . Vreau sa va multumesc tuturor ca existati in asta lupta cu greutatile vietii ,in care veti reusi cu certitudine ,sa multumesc celor care se implica si celor care nu o fac in trairea acestei pagini . Va multumesc dragii mei ,v-o spun si in calitate de decan de varsta in acest minunat club si sa-i uram cu totii LA MULTI ANI
Posted on: Wed, 18 Sep 2013 05:13:35 +0000

Trending Topics

Recently Viewed Topics

© 2015