COMENTARIUL ETAPEI CONPET CIRESU-CS AFUMATI 2-2 Egal meritat - TopicsExpress

COMENTARIUL ETAPEI CONPET CIRESU-CS AFUMATI 2-2 Egal meritat pentru Cireşu, cu om în minus şi două penaltyuri împotrivă! Doar vreo 30 de spectatori au venit vineri după amiază la stadionul „Municipal” din Brăila pentru a urmări la faţa locului partida din cadrul etapei a doua a returului ligii a treia la fotbal dintre Conpet Cireşu şi CS Afumaţi. Cu toate că nu i-a putut folosi pe Gigel Costache, Gheorghe Viorel (ambii suspendaţi) şi Alexandru Balaban (accidentat), antrenorul „cireşarilor” Vasile Darie a reuşit să găsească o formulă de echipă care a putut să ţină piept mult mai valoroasei (teoretic) adversare pe care a întâlnit-o. Brăilenii au prestat un joc destul de bun, au deschis scorul, ilfovenii au întors rezultatul graţie a două lovituri de pedeapsă, dar Conpetul a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 89, iar partida s-a terminat 2-2! În prima parte a meciului CS Afumaţi a avut ocaziile de gol, dar de marcat au făcut-o brăilenii. Mai întâi Ionică a trimis cu capul peste poartă centrarea lui Vlada (min. 15), apoi portarul Tudor a respins cu dificultate şutul din unghi a lui Stanca (min. 21), iar apoi voleul senzaţional a lui Vlada a ocolit de puţin poarta brăileană (min. 35). Apoi, în ciuda evoluţiei meciului, Crăciun a prins un şut fenomenal de la vreo 35 de metri (lateral dreapta) şi mingea s-au dus direct la vinclul porţii apărate de Mihalcea în ciuda plonjonului disperat al acestuia: 1-0 (min. 37)! Până la pauză, brăilenii au închis bine jocul şi oaspeţii nu s-au mai apropiat periculos de poarta lui Tudor, dar nici Conpetul nu şi-a mai creeat vreo fază de poartă mai periculoasă! Oaspeţii încep în forţă partea secundă cu gândul să egaleze, şi vor reuşi acest lucru în urma unui penalty uşor acordat de centralul Dan Costin (Călăraşi): Vlada a căzut în careu mult prea uşor în urma unui duel la minge cu Ilie, brăileanul a primit cartonaş galben, iar Ionică a transformat lovitura de pedepeapsă: 1-1 (min. 47). Apoi Stelică Nicoliţă (fratele lui Bănel Nicoliţă) a scăpat singur cu portarul ilfovean, l-a driblat pe acesta, dar a intrat în „unghi mort” şi a şutat în plasa laterală (min. 67)! A venit apoi faza din minutul 75 în care arbitrul de centru a demonstrat că nu are valoare de liga a treia: Stănciulescu l-a faultat clar în careu pe Vlada, dar „centralul” nu a acordat penalty-ul care se impunea şi eliminarea jucătorului brăilean, indicând doar repunere din colţul careului de 6 metri! După ce Cireaşă a respins de pe linia porţii mingea şutată de Bar după un corner bătut de Surugiu, Dan Costin a indicat iarăşi punctul cu var în favoarea oaspeţilor. Vlada vrut să centreze, dar acelaşi Ilie a atins mingea cu mâna, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, iar lovitura de la 11 metri a fost transformată de Vlada: 1-2 (min. 84)! În minutul 89 are loc o fază de cascadorii râsului: Nedelea a trimis mingea spre propriul portar, iar acesta (nejenat de niciun adversar) a luat-o în braţe! La „indirecta” de la numai 7 metri care a urmat, Bogoş i-a pasat lui Marcel Gheorghe şi acesta a reuşit să aducă golul de un punct pentru Conpet Cireşu atunci când nimeni nu mai credea în minuni: 2-2! Pe ansamblu rezultatul de egalitate este unul echitabil, având in vedere de modul în care au evoluat ostilităţile pe terenul de joc, şi astfel Conpet Cireşu îşi menţine intacte şansele de a evita retrogradarea, deşi este cam devreme să vorbim despre acest lucru. După meci, antrenorul brăilenilor, Vasile Darie, ne-a declarat: „Felicit pe toţi jucătorii mei care au jucat astăzi, şi vă spun sincer că nu mă mai aşteptam să egalăm. Dar cum jocul greşeli aşteaptă am reuşit s-o facem în urma acelei gafe a portarului advers. Un punct este mai mult ca zero, şi este foarte mulţumitor pentru noi că l-am obţinut în faţa unei echipe care se afla înaintea meciului de azi pe locul cinci! Ce este mai trist pentru noi este faptul că nu am putut alinia o formulă de echipă completă din cauza suspendărilor sau a accidentărilor de o bună bucată de timp, şi nu putem s-o facem nici în meciul următor, cel de la Voluntari, din cauza elininării lui Ilie! Dar şi aşa cred că vom reuşi în cele din urmă să evităm retrogradarea!” CONPET CIREŞU - CS AFUMAŢI 2-2 (1-0) Au marcat: Crăciun (37), Marcel Gheorghe (89) / Ionică (min. 47- penalty) Vlada (min. 84- penalty) Conpet Cireşu: G. Tudor – Dumitraşcu, Ilie, Stănciulescu, Cireaşă – Bogoş, Vârlan (min. 83: Grozea), Niţă, Crăciun – St. Nicoliţă (min. 90: Preda), Radu Alin (min. 60: Marcel Gheorghe). Antrenori: Vasile Darie şi Ionel Ivan. CS Afumaţi: Mihalcea – Stanca, Mogoş, Bar, Nedelea – Robicek, Lupeş, Surugiu, Chirilă (min. 57: Piko) - Vlada, Ionică (min. 57: Florea). Antrenor: Vasile Neagu. Cartonaşe galbene: Ilie (2), Cireaşă/ Robicek, Chirilă Cartonaş roşu: Ilie A arbitrat destul de modest o brigadă alcătuită din Dan Costin (Călăraşi) la centru acesta fiind ajutat la cele două tuşe de asistenţii de Gabriel Cătană şi Ana Maria Gheorghiţă (ambii din Târgovişte). -SURSA:LIGA2.RO- OTELUL II GALATI-DUNAREA CALARASI 2-1 In urma cu doua saptamani, Dunarea Eleven avea cinci victorii consecutive, era pe locul al doilea, conducatorii nu isi mai incapeau in pene, iar pe jucatori doar ploaia care a cazut la Calarasi in acea perioada i-a impiedicat sa umble cu nasul pe sus prin oras. “Noroc ca ploua afara, altfel nu mai aveam loc de astia pe strada”, a spus usurat unul dintre putinii spectatori care merge la toate meciurile de pe teren propriu ale elevilor lui Mirel Condei. Dupa ploaia venita din cer, a urmat o ploaie de goluri in poarta lui Gabriel Popa. Dunarea Eleven a pierdut astazi meciul de la Galati, disputat in compania echipei secunde a Otelul, scor 2-1. Serban a deschis scorul inca din minutul 3, dar moldovenii au intors rezultatul si au reusit sa castige toate cele trei puncte. Mirel Condei a inceput sa fie contestat de oamenii din interiorul clubului, insa nu e cazul sa se faca tragedie din infrangerea de astazi. Acum e momentul ca toata lumea de la stadion sa stranga randurile pentru ca echipa sa nu o ia la vale. Dunarea Eleven este in continuare pe locul al treilea, insa distanta fata de locul sapte, ocupat chiar de Otelul II, este acum de numai sapte puncte si risca sa fie mult mai mica atunci cand se va lua vacanta daca Mirel Condei nu obtine macar sase puncte din cele trei meciuri ramase de jucat pana la finalul acestui an. -SURSA:SPORTCALARASEAN.RO- Echipa satelit a FC Oțelul a obținut prima victorie în retur. Cu Daniel Florea pe bancă pentru prima oară în postura de antrenor principal, satelitul a învins cu 2-1, la pauză 1-1, Dunărea Călărași. Golurile gălățenilor au fost marcate de Silviu Ilie în minutul 26 și Bogdan Chipirliu în minutul 53, după ce oaspeții au deschis rapid scorul în minutul 4. FC Oțelul II a evoluat în formula: Abraham-Toma, Gîță, Miron, Răgălie-Ciurea (60 Boubătrân), Codreanu (89 Cazacu)-Dumitru ( 65 Rusu), Pungă, Ilie (50 Tudorie)-Chipriliu. Antrenor: Daniel Florea. După victoria cu Dunărea Călărași, satelitul FC Oțelul staționează pe locul 7 în seria secundă din Liga a III-a, cu 17 puncte, 5 victorii, 2 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 15-20. Etapa viitoare, vineri, 22 noiembrie, de la ora 14.00, satelitul FC Oțelul va juca pe terenul ultimei clasate Rapid Fetești. GLORIA POPESTI-PROGRESUL CERNICA 3-1 Gloria: 91 C. Nicolae – 15 Moldoveanu, 6 Ţiclea (cpt.), 3 C. Cristea, 4 Duca – 18 Mărgărit, 14 Ad. Cristea, 13 C. Simion, 11 Fl. Petcu – 10 Romanescu – 19 V. Alexandru Rezerve: 1 Ed. Voicu – 5 Popică, 9 Şt. Alexandru, 16 M. Ştefan, 8 Urucu, 2 N. Dumitru, 7 L. Vasile Antrenor: Sorin Colceag Progresul: 1 D. Vişan – 2 V. Marin, 22 Pavelescu, 6 Bivolaru (cpt.), 25 And. Sava – 24 T. Barbu, 20 Colţatu, 10 Croitoru, 7 R. Zamfir – 9 Ad. Apostol, 8 Enciu Rezerve: 12 Tăchescu – 18 Marulis, 19 Salaman, 21 Răducan, 16 Vl. Marin, 11 Ad. Tudose, 23 Vl. Păun Antrenor: Dumitru Bolborea FINAL Min.86, iese R. Zamfir şi intră Vl. Marin Min.86, C. Cristea protestează la o decizie a centralului şi este eliminat Min.82, iese Fl. Petcu şi intră Leo Vasile Min.81, 3-1 Marulis e faultat în careu de Duca şi Croitoru transformă penaltyul Min.79, 3-0 Duca, un-doi cu Urucu, intră în caeu, centrează la colţul lung pentru Moldoveanu şi acesta din urmă îndeplineşte o formalitate Min.77, iese Romanescu şi intră N. Dumitru, iar în tabăra adversă iese Barbu şi intră Marulis Min.74, iese Mărgărit şi intră Popică Min.72, Urucu primeşte galben pentru o intrare dură Min.68, Vali Alexandru trimite în dreapta lui Vişan, care scoate incredibil. Ţiclea reia pe respingere, dar pe lângă buturi Min.67, Vali Alexandru pătrunde în careu, Vişan iese la blocaj şi îl agaţă şi se dă penalty Min.61, schimbare la gazde, Simion iese şi intră Urucu Min.46, schimbare la oaspeţi, V. Marin este schimbat cu Salaman Min.41 Croitoru şutează de la 18 metri, dar balonul trece puţin peste Min.38, Valentin Marin cere fault, dar primeşte în schimb un galben Min.36, schimbare la oaspeţi, Apostol îi lasă locul lui Tudose Min.34, 2-0 Vali Alexandru pătrunde în careu, trece şi de Vişan şi înscrie Min.32 Croitoru trimite o torpilă de la 30 de metri, dar mingea şterge bara transversală şi iese afară Min.25 Enciu primeşte o pasă bună de la Colţatu, dar trage lamentabil Min.20, 1-0 Romanescu pătrunde în careu, îi pasează lui Petcu şi acesta îi trimite lui Mărgărit, iar mijlocaşul dreapta şutează dintr-o bucată Min.17 Pavelescu ia galben pentru o intrare tare Min.13 Croitoru ia galben pentru atac din spate la Romanescu Min.5 Colţatu execută o lovitură liberă de pe dreapta atacului, mingea este aruncată în careu şi deviată de Apostol la colţul lung. Bucuria oaspeţilor este oprită de tuşierul Midvichi, cel care a ridicat steagul pentru ofsaid. -SURSA:ILFOVSPORT.RO- VOINTA LIESTI-VIITORUL AXINTELE 2-1 Lansată excelent în retur de victoria 1-0 de pe terenul celor de la Progresul Cernica, nou promovata în Liga a III-a Sporting Liești, continuă parcursul excelent în retur. În etapa a XII-a, din sezonul regulat, gruparea din județul Galați a trecut cu 2-1, la pauză 2-1, de ViitorulAxintele. Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru gălățeni, oaspeții au deschi scorul în minutul 13 prin Gheorghiu. Cei de la Liești nu s-au resemnat cu înfrângerea și până la pauză au întors rezultatul. Gălățenii au reușit revenirea prin dubla marcată de Cristian Bahnașu în interval de 4 minute, în minutele 30 și 34. Antrenorii Doru Buciumeanu și Ionel Crihană au trimis în teren formula: Măstăcan-Postolea, Teleagă, Petrea, Lovin-Daniel Voicu, Dragoș Vociu, Adamache, Nastea-Bahnașu, Ancerenco. Au mai evoluat: Pavel, Scutaru şi Stoica. Victoria de sâmbătă este a IV-a pentru gălăţeni, iar în clasament în urma victoriei Sporting Lieşti urcă pe locul 8, sub Oţelul II, cu 13 puncte, golaveraj 16+28. Etapa viitoare, Sporting Lieşti va juca tot pe teren proproiu cu Gloria Popeşti Leordeni -SURSA:SPORTGALATI.COM- CALLATIS MANGALIA-FC VOLUNTARI 0-1 . Oprea: „Nu ne gândim la rezultate, important e să nu se desfiinţeze echipa” După toate probabilităţile, echipa de fotbal de Liga a III-a ACS Callatis 2012 Mangalia va susţine meciul de astăzi, din etapa a 13-a a campionatului, pe teren propriu, cu CS Voluntari. Luni, 11 noiembrie, la Mangalia a avut loc o dezbatere publică privind viitorul echipei, iar jucătorii au fost convinşi să se antreneze în această săptămână, spre deosebire de perioada trecută, în care au boicotat şedinţele de pregătire, în semn de protest faţă de restanţele salariale pe care le are clubul faţă de ei. Aflată pe locul opt în clasament, cu 13 puncte, Callatis 2012 întâlneşte astăzi liderul clasamentului, cu 30 de puncte. „Nu ne gândim la un rezultat deosebit, important e să ne prezentăm şi să nu se desfiinţeze echipa”, a declarat antrenorul Bănică Oprea. Echipa din Mangalia are deja o neprezentare, iar la a doua va fi exclusă din campionat. Programarea meciului de astăzi depindea de achitarea în timp util a baremelor de arbitraj restante. De asemenea, jucătorii speră să primească un salariu în această lună. Luni, 18 noiembrie, de la ora 17.30, la Mangalia va mai avea loc o întâlnire pentru salvarea echipei. -SURSA:ZIUACONSTANTA.RO- -informatii preluate de pe site-ul echipei -acfrapidfetesti.weebly-
Posted on: Sun, 17 Nov 2013 12:14:23 +0000