Campioana Serbiei s-a dovedit a fi o „nucă” tare pentru - TopicsExpress

Campioana Serbiei s-a dovedit a fi o „nucă” tare pentru găzari, Partizan impunându-se în amicalul disputat, în această seară, la Ptuj. Plavii au câştigat la limită, scor 1-0, prin golul marcat, în prima repriză, de către Predrag Luka (36). După confruntarea cu NK Maribor, încheiată cu o remiză, Petrolul şi-a continuat seria amicalelor cu echipe campioane, oponenta fiind, în această seară, FK Partizan Belgrad. Partida s-a jucat la Ptuj, la circa 25 de minute de mers faţă de Maribor, şi a însemnat un test extrem de solicitant pentru gruparea condusă de către Cosmin Contra. Sârbii au început mai bine şi au impus ritmul jocului în prima repriză, având şi principalele ocazii de gol, prin Markovic (6, 25) şi Kojic (11). Golul a venit cu zece minute înainte de pauză, atunci când, după o pasă a lui Ilic, „şeptarul” Luka a dejucat pasul la ofsaid al petroliştilor şi, rămas singur cu Povilas, a trimis balonul în plasă, după ce l-a driblat pe portarul lituanian. După reluare, deşi s-a mai echilibrat, jocul n-a propus momente spectaculoase la cele două porţi. Şi în partea a doua tot sârbii au fost mai periculoşi, la ocaziile lui Jojic (48) sau Ostojic (58), ambii ratând de puţin ţinta cu reluări din marginea careului mic. Pentru Petrolul urmează, acum, duelul cu campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad, ce se va disputa marţi, pentru ca seria meciurilor de verificare să se încheie joi, atunci când ploieştenii vor întâlni gruparea ucraineană Zoria Lugansk.
Posted on: Sun, 30 Jun 2013 19:58:27 +0000