Domnițele râului spulberate de rapidul de Timișoara În - TopicsExpress

Domnițele râului spulberate de rapidul de Timișoara În ciuda celor doar două puncte obținute în tot turul de campionat „domnițele râului„ au reușit să facă meciuri bune cel puțin pe teren propriu, deși eșecul cu Real Craiova din etapa trecută (1-2), sau remizele cu F.C.Brazi din runda a doua (0-0) respectiv Navobi Iași etapa patra tot un (0-0), pot fi considerate a fi rezultate care nu sunt conforme cu realitatea celor petrecute în teren. Dacă în prima etapă a Super Ligii (axată din această ediție de campionat pe un nou format), bănățencele s-au impus cu un scor ce ne scutește de orice comentarii (9-0), pentru acest meci pe de o parte, tehnicianul Florin Bugar a utilizat în primul 11 șase dintre jucătoarele utilizate în tur, plus alte cinci trecute ca rezerve, recurgând totodată și la strategia, aducerii de arbitrii din alt județ, plus un observator, toți cei patru oficiali fiind din Satu Mare. În atare condiții, tehnicianul băimărencelor, Florin Băbaș, a optat pentru un nucleu de opt jucătoare care au evoluat și în tur la Timișoara, singurele noutăți numindu-se Alexandra Zsiga (ca fundaș stânga), Irina Codrea (în centrul liniei mediane), respectiv Dana Paușeniuc (în atac). Cu un clasic 1-4-4-2, la fel ca și formația oaspete, „domnițele râului„ izbutesc încă din startul partidei să deschidă scorul, fundașul central Maria Mihali finalizând din doar opt metri un balon venit din lovitură liberă directă de la Diana Pop. Încet încet jocul băimărencelor își pierde din intensitate și consistență, dând posibilitatea bănățencelor mai ales de prin minutul 35 să pună presiune pe defensiva noastră. Inexplicabil după pauză “domnițele râului“ cedează tot mai mult teren, dând posibilitatea, formației timișorene să se impună în primă fază la centrul terenului de unde construcțiile pentru faza de atac sunt mult mai facile. Doar de opt minute au avut nevoie timișorencele pentru a egala pe tabela de marcaj. În minutul 53, mijlocașul central Floarea Liheț restabilind cu foarte mare ușurință egalitatea. Bănățencele măresc tempoul, și în doar două minute rezolvă ecuația acestei confruntări, mai întâi Liheț punctează pentru (1-2) minutul 65, pentru ca mai apoi căpitanul Manuela Voica minutul 67 să ducă scorul la (1-3). Cireașa de pe tort avea să revină tot bănățencelor care cu doar 5 minute înainte de fluierul de final al partidei reușesc să puncteze pentru a patra oară, de această dată dintr-un penalty transformat cu mult “sânge rece” de Larisa Sîrbovan, la un fault comis de portărița noastră Alina Măndiță, la același număr 16 Larisa Sîrbovan. Dacă la A.S.Independența Baia Mare s-a văzut clar că mai ales condiția fizică după minutul 35 a fost principalul inamic, la C.F.R.1933 Timișoara (formație care se menține în continuare pe poziția secundă cu 21 de puncte), o mare contribuție la această victorie, l-au avut Loredana Sas și Larisa Sîrbovan (ambele trecute pe raportul de joc ca rezerve). Obiectivul declarat al „leopardelor” rămâne menținerea pe poziția secundă în clasament, loc ce ar permite participarea în Cupa Balcanică (competiție refuzată de doi ani de formațiile românești). Pentru acest important obiectiv râvnic inclusiv de cei de la C.S.Real Craiova, tehnicianul bănățencelor Florin Bugar a reconfigurat în această vară întreg lotul de jucătoare, optând pentru o serie de fotbaliste aduse de la U.T.A.Arad respectiv C.S.Blue Angel Brașov. Privind actual lot al ceferistelor observăm o importantă infuzie de jucătoare înregimentate în banat precum Mirela Abălașei, Melisa Șodinca, Ramona Novotni, Mihaela Durlă, Mihaela Molnar, Sorina Munteanu, Helena Mirică (C.S.Blue Angel Brașov), Denisa Heisu, calificată cu naționala U17 în faza următoare, autumnală, din Elveția, Francina Lucescu, Elena Obrad, Ozana Ababei, Manuela Voica, Ioana Stroia (U.T.A.Arad), Claudia Bistrian, Florina Abrudan, Larisa Sîrbovan, Loredana Sas (care este și handbalistă la CS Timișoara), Andreea Lauruc (UTA), Andreea Cojocaru, Dana Mărginean (C.S.Real Craiova), Florentina Liheț (Brașov) și Brigitte Szasz (U.T.A.Arad). În lotul lui C.F.R.1933 Timișoara o regăsim și pe grecoaica Elena Hristopoulou, studentă la Facultatea de Medicină și Farmacie ”Victor Babeș”, care s-a mai pregătit cu C.F.R. și în trecut, pe-atunci fiind însă fără legitimare și fără a avea drept de joc. Până la finalul acestui an, „domnițele râului“ vor mai juca încă două etape din retur, pe data de 16 noiembrie în deplasare la ocupanta locului șase C.S.Brazi Prahova îîn speță pe 24 noiembrie acasă cu formația clasată actualmente pe locul patru F.C.M.Târgu Mureș. A.S.Independența Baia Mare – C.F.R.1933 Timișoara 1-4 (1-0) Stadion: Viorel Mateianu Spectatori: 30 Arbitrii: Florin Mazilu, Vasile Dănuț Costea, Sergiu Neichi (Satu Mare) Observator: Ștefan Szilaghi (Satu Mare) Marcatoare: Maria Mihali (4) / Floarea Liheț (53, 65), Manuela Voica (67), Larisa Sîrbovan (85-11m) Avertismente: Krissztina Szoke Nagy (24), Alina Andrei Măndiță (85) A.S.Independența Baia Mare: 1. Alina Andrei Măndița – 13.Alexandra Zsiga (97.Mădălina Vălean ’67), 4.Florica Codrea-cpt, 3.Maria Mihali, 8.Renata Szenko – 14.Casandra Biriș (15.Ardelean Diana ’75), 5.Diana Pop (17.Adelina Fedor ’84), 6.Irina Codrea, 10.Alexandra Marian (11.Ana Maria Dordai ’57) – 2.Krisztina Szoke Nagy (16.Andrea Pop ’62), 7.Dana Paușeniuc Antrenori: Florin Băbaș, Irina Codrea C.F.R.1933 Timișoara: 1.Mirela Abălașei – 18.Elena Obrad (2.Mihaela Durla ’66), 26.Elena Mirica, 5.Eleni Christopoulou, 20.Denisa Heisu – 11.Ozana Ababei, 4.Floarea Liheț, 7.Ioana Stroia (6.Mihaela Molnar ’62), 14.Claudia Bistrian (9.Loredana Sas ’51) – 10.Andrea Lauruc (16.Larisa Sîrbovan), 3.Manuela Voica-cpt Antrenor: Florin Bugar Filmul meciului: Min 3 Dana Paușeniuc pătrunde în forță pe axul central, în suprafața de pedeapsă a formației timișorene întoarce doi adversari însă în momentul șutului este blocată, astfel că oaspetele scapă cu fața curată. Min 4 (1-0) Diana Pop execută o lovitură liberă directă de la circa 30 de metri lateral dreapta, centrează magistral în centrul suprafeței de pedeapsă de unde Mihali Maria total nemarcată din 8 metri înscrie cu un șut plasat expediat în dreapta lui Ababei. Min 15 Elena Mirica execută în forță o lovitură liberă directă de la circa 18 metri din zonă centrală, balonul expediat, trece milimetric de buturile formației băimărene. Min 19 timișorencele reușesc un contraatac, balonul ajunge pe flancul drept la Ozana Ababei care pătrunde însă balonul trimis din interiorul suprafeței de pedeapsă se scurge în afară, trecând paralel cu linia porții. Min 31 Liheț profită de o nesincronizare a defensivei formației gazdă și trimite din doar 10 metri un balon care trece paralel cu linia porții. Min 53 (1-1) Loredana Sas execută impecabil un corner de pe partea dreaptă și Liheț complect nemarcată din doar 7 metri din zonă centrală trimite balonul cu capul în stânga lui Măndița. Min 56 autoarea golului formației oaspete, trimite o torpilă din afara suprafeței de pedepasă însă cu un ultim efort Măndița izbutește să devieze balonul în bara laterală, salvând astfel un gol ca și făcut. Min 60 Ozana Ababei primește de pe flancul stâng un balon la 10 metri de buturile formației băimărene, șutează, iar Măndiță cu un ultim efort cu piciorul izbutește să devieze un balon pe care scria (1-2). Min 65 (1-2) Voica centrează de pe partea stângă, iar Liheț cu o lovitură de cap din 10 metri trimite cu boltă sub transversala porții formației A.S.Independența ducând scorul Min 67 (1-3) identic cu ambele goluri reușite de timișorence, Ozana Ababei trimite o centrare de pe flancul drept, iar Voica venită nemarcată din linia a doua înscrie cu o lovitură de cap, mărind astfel avantajul formației aflată pe poziția a doua în clasament. Min 85 (1-4) Larisa Sîrbovan pătrunde decisă în careul formației gazdă fiind faultată de Măndiță. Centralul partidei indică fără ezitare punctul cu var de la 11 metri. Execută cu sânge rece aceiași Sîrbovan trimițând balonul la semiînălțime în dreapta lui Măndiță.
Posted on: Sun, 10 Nov 2013 12:55:00 +0000