F1 GP Γερμανίας - RACE: Νέα νίκη του - TopicsExpress

F1 GP Γερμανίας - RACE: Νέα νίκη του Alonso! Την τρίτη νίκη του για το 2012 μέσα στην «έδρα» της Mercedes στη Γερμανία, στην πίστα του Hockenheim, πήρε ο εκπληκτικός για ακόμα μια φορά Ισπανός, δις παγκόσμιος πρωταθλητής ,Fernando Alonso, με τη Ferrari.Αυτή ήταν η 30η νίκη του στη Formula 1, ενώ και η Scuderia Ferrari συμπλήρωσε 219 πρώτες θέσεις σε βάθρο στην χρυσή ιστορία της. Παρότι ο Alonso είχε κάποια μικρά προβλήματα με το KERS στους τελευταίους γύρους του αγώνα και απειλήθηκε ελαφρώς από τον Jenson Button με τη McLaren, τελικά ο Button όχι μόνο δεν μπόρεσε να περάσει τον Alonso, αλλά στον προτελευταίο γύρο έχασε και τη δεύτερη θέση του βάθρου από τον Sebastian Vettel με τη Red Bull που είδε τελικά δεύτερος την καρό σημαία στην πίστα του Hockenheim. Στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο εξαιρετικός για ακόμα μια φορά Kimi Raikkonen με τη Lotus ο οποίος μπορεί να εκκίνησε από την 10η θέση, αλλά όπως πάντοτε μαχητικός και αρκετά σταθερός μπόρεσε και πάλι να κάνει ένα πολύ καλό αγώνα.
Posted on: Tue, 25 Jun 2013 11:14:51 +0000