Rapidiştii suceveni şi cei giuleşteni şi-au împărţit - TopicsExpress

Rapidiştii suceveni şi cei giuleşteni şi-au împărţit punctele frăţeşte, într-o atmosferă de meci mare Pe o vreme mohorâtă, 4.000 de spectatori au venit ieri cu mic cu mare pe stadionul Areni, pentru a asista la meciul de fotbal dintre Rapid Suceava şi Rapid Bucureşti, contând pentru etapa a XII-a a Ligii a II-a. Iar aşteptările nu le-au fost înşelate, întrucât cele două formaţii au oferit un joc încrâncenat şi plin de evenimente, ce a trezit din nou la viaţă publicul sucevean avid de fotbal de calitate, acelaşi care cu ani în urmă umplea până la refuz tribunele stadionului Areni. Până la urmă meciul s-a încheiat cu scorul de 2-2, însă, după modul în care au decurs ostilităţile, sucevenii au toate motivele să fie nemulţumiţi de acest deznodământ. Aflaţi în plină cursă pentru revenirea în Liga I, dar fără victorie în campionat de două etape, giuleştenii au început mai bine meciul şi au trecut pe lângă deschiderea scorului încă din minutul 3, când Velescu a scos de pe linia porţii şutul lui Vali Negru. Susţinuţi frenetic de cei din tribune, fotbaliştii gazdă au echilibrat însă jocul, izbutind chiar să deschidă scorul la jumătatea primei reprize. Juniorul Cerlincă, aflat la cea mai bună prestaţie a sa în tricoul grupării sucevene, a pătruns vijelios în suprafaţa de pedeapsă adversă, fiind faultat clar de Nicolae Vasile. Penaltiul acordat de centralul Marius Omuţ din Oradea a fost executat de Bălan, portarul Drăghia a apărat, dar acelaşi Bălna, pe fază, a reuşit să introducă balonul în poartă. Rapid Suceava a continuat să fie echipa mai prezentă joc, astfel că Ionesi a trecut de puţin pe lângă majorarea scorului în minutul 43. Oaspeţii aveau însă să-şi complice şi mai mult existenţa în secvenţele de final ale primei părţi, când Tânc l-a atacat violent pe Mircea Negru la mijlocul terenului, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică, spre disperarea antrenorului Viorel Moldovan. Din păcate, fotbaliştii pregătiţi de Marin Barbu şi Bogdan Tudoreanu n-au fost în stare să profite aşa cum ar fi trebuit de situaţia avantajoasă în care se aflau la pauză, văzându-se egalaţi la doar trei minute de la reluare, când Ioniţă II a prins un şut de generic de la 25 de metri, care l-a lăsat fără reacţie pe portarul Pascal. Sucevenii au acuzat din plin şocul golului încasat, astfel că Selagea i-a adus pe oaspeţi în avantaj cu o reluare la colţul scurt, după o oră de joc. Uluiala generală n-a durat însă decât câteva zeci de secunde, pentru că veteranul Daniel Bălan a luat o acţiune pe cont propriu pe banda dreaptă şi a centrat perfect pentru Ionesi, care a restabilit egalitatea cu o lovitură precisă de cap, executată din gura porţii. Acelaşi Ionesi a irosit şansa de a deveni eroul partidei în minutul 75, când a ratat o ocazie monumentală, cu toată poarta goală în faţă, pe final sucevenii dând senzaţia că se mulţumesc şi cu acest rezultat de egalitate. Galeria bucureştenilor a făcut spectacol la Suceava Renumită pentru fervoarea cu care-şi susţine favoriţii, galeria Rapidului Bucureşti a făcut o nouă demonstraţie de dragoste pentru culorile alb-vişinii cu prilejul meciului de pe Areni. Chiar dacă formaţia giuleşteană evoluează în prezent în anonimatul ligii secunde, traversând o perioadă grea a existenţei sale, pentru fanii giuleşteni acest lucru are prea puţină importanţă. Aceştia au bătut cale de aproape 1.000 de kilometri pentru a fi aproape de favoriţii lor, au cântat şi au scandat pe toată durata meciului încurajări la adresa echipei de suflet, stârnind astfel admiraţia publicului de pe Areni. youtube/watch?v=apFPbF1PMtE#t=51
Posted on: Thu, 07 Nov 2013 14:40:45 +0000