SA NE SPIONAM ADVERSARII DIN SERIE(PART 2) UPDATE-20.08.13 CONPET - TopicsExpress

SA NE SPIONAM ADVERSARII DIN SERIE(PART 2) UPDATE-20.08.13 CONPET CIRESU După ce în urmă cu două săptămâni Conpet Cireşu câştigase cu 5-3 (3-3) partida de la Tudor Vladimirescu jucată cu Pandurii din localitate, ieri după amiază, cu începere de la ora 17, cele două formaţii s-au aflat din nou faţă în faţă, dar de data aceasta pe stadionul „Chimia” din staţiunea Lacu Sărat. Cu toate că echipa antrenată de Vasile Darie şi Ionel Ivan a ratat cât pentru trei partide, „cireşarii” au câştigat numai cu scorul de 1-0 (0-0). Conpet a început meciul în forţă şi în minutul 6 Ghe. Marcel a scăpat singur cu portarul celor de la Tudor Vlladimirescu, l-a lobat pe acesta dar mingea a trecut de puţin pe alături. Apoi Stelică Nicoliţă a irosit alte două situaţii de a înscrie (min. 25 şi 32) în ambele situaţii nereuşind să deschidă scorul chiar l-a avut în faţă numai pe portarul advers! Prima repriză s-a încheiat cu un şut a lui Dumitraşcu în plasa laterală, în condiţiile în care jucătorii de la Tudor Vladimirescu nu şi-au creat absolut nicio fază de gol la poarta apărată de Stoica, deoarece contraatacurile lor au fost stopate calm de apărătorii celor de la Conpet. După pauză s-a jucat după acelaşi scenariu, dar în acestă parte secundă s-a marcat şi singurul gol al meciului. Acesta a venit în minutul 55, atunci când Marius Coman a şutat din careu în colţul lung al porţii adverse după ce a primit o minge ideală de la Nicolae Viorel: 1-0! Acelaşi Coman a irosit şansa desprinderii în minutele 60 şi 68, atunci când s-a aflat de două ori singur cu portarul Drăgan dar tot de atâtea ori nu a putut să-l învingă pe acesta! A venit apoi minutul 78, iar Radu Alin a trimis peste poarta goală din 6-7 metri o minge venită de la Nicoliţă! Cu toate acestea, Pandurii ar fi putut să restabilească egalitatea în minutul 84, dar Fătu scăpat singur spre poarta celor de la Cireşu nu a găsit soluţia de a-l învinge pe Stoica ieşit în întâmpinare (min. 85)! În partida de la Lacu Sărat, pentru Conpet Cireşu au jucat: Stoica – Dumitraşcu (venit de la Metalosport Galaţi), Preda, Ilie, Costache – Bogoş, Vârlan, Ghe. Viorel – Niţă, St. Nicoliţă, Ghe. Marcel (de la CF Brăila). În partea secundă au mai fost utilizaţi: Soare, Grozea, Anghel Mocanu, Ababei, Ghe. Gabriei (ultimii patru de la Pressing Brăila), N.Viorel, Balaban, Coman,Cireaşă, Radu Alin. Pentru Conpet Cireşu mai urmează în săptămâna care începe luni 19 august alte două partide de verificare: miercuri de ora 17, la Râmnicu Sărat cu CSM din localitate, iar sâmbătă 24 august de la ora 11, pe stadionul „Chimia” cu Metalosport Galaţi. -sursa:liga2.ro- DUNAREA CALARASI cs afumati-dunarea calarasi 0-3 au marcat:Razvan Huzuneanu, Marin Tudor si Marian Serban. Dunarea. Popa, portar, apoi Cainaru, Nicodim, Huzuneanu, Olteanu, pe fund, Kanda, Bertea, Petre, Tudor, la mijloc, in fata Andrei cu Serban. In repriza a doua au intrat toti jucatorii, mai putin Mircea Stefan, accidentat. Dunarea va sustine un nou meci amical miercuri in compania echipei Farul Constanta. -sursa:sportladunare.ro- FC VOLUNTARI fc voluntari-rapid bucuresti 0-1 Dimineaţa de sâmbătă a adus un amical spectaculos la Voluntari, pe arena “Niţă Pintea”, între echipa locală şi Rapid Bucureşti. Duelul dintre cele două echipe a fost unul cu multe ocazii la ambele părţi, însă tabela a rămas neschimbată după primele 45 de minute, cea mai mare ratare aparţinându-i lui Tănase. Repriza a doua a debutat prost pentru gazde, Doman înscriind din careu, după o centrare a lui Ciolacu. Acelaşi Tănase trimite în bară, iar ratările la poarta lui Drăghia se succed pe bandă rulantă. Din păcate pentru Voluntari, scorul final a rămas 1-0, ba mai mult, pe final Ciolacu a fost la un pas de a mai da o lovitură. Privit la rece, echipa lui Adi Iencsi a evoluat foarte bine, dar s-a pierdut la finalizare, acolo unde atacanţii au ratat copilăreşte. Voluntari: Botaş – Irimia, Ţîru, Mitache, Maxim – Cureteu, S. Rădoi, Todoran, Călinţaru – Fl. Tănase, A. Voicu. Au mai jucat: Boşilcă, G. Şerban – Marinkovici, Voduţ, Ganea, Muscă, Ghiţă, Suciu declaratie antrenor FC Voluntari,Adrian Iencsi: ”E o perioadă în care am preluat o echipă total nouă, venind o serie de jucători foarte tineri, puști dornici de afirmare și este destul de greu, dar creăm un grup. Încă nu sunt concludente rezultatele” a spus acesta. ”Jucătorii au făcut meciuri bune, asta da, au jucat cu o echipă de liga a 3-a și recunosc, a fost un rezultat bun, dar și firesc față de cum a arătat meciul. M-au supărat foarte mult cele două goluri primite” ”Jucătorii cu experiență au un rol foarte mare, aceștia trebuie să îi ajute pe cei tineri pentru a îi ajuta să crească. Todoran, Rădoi, Maxim și Irima îi vor ajuta pe puști să învețe multe” a spus Iencsi. ”Eu mi-am impus un obiectiv, chiar dacă nu ni s-a cerut nimic. Eu vreau ca în doi an să progresăm în Liga a 2-a. Asta este ceea ce îmi doresc, dar asta nu înseamnă că nu ne vom propune și de anul acesta, asta dacă jucăm bine”. sursa:ilfovsport.ro- FC STEFANESTI Unicul gol al meciului a fost reuşit de Bălan, care a punctat în minutul 70, după ce a scăpat singur cu portarul advers şi a tras tare pe lângă acesta.Miercurea aceasta , Ştefăneştiul va face o excursie până la Tîrlungeni unde se va duela cu echipa locală de Liga a II-a. Ştefăneşti: Al. Oprea – Negrea, Şanţmare, Tudor, Arsu – M. Alecsandru, I. Florea, M. Gheorghe, Luiceanu – Anton, Cîrloganu. Manciu – Pacinschi, Avram, Oşca, Cr. Dinu, V. Dinu, Bălan, Marinaş -sursa:ilfovsport.ro- OTELUL II GALATI otelul II galati-conpet ciresu Oţelul II Galaţi: Vlase – Marus, Gâţă, Miron, Ciure – Băbătrân, Pungă, Dajboc, Constantinescu, – Gavrilă, Stoian. Au mai jucat: Cazacu, Dolea, Rusu, Toma. Antrenori: Constantin Schumacher şi Dumitru Ragea. *Georgel Pungă de la CF Brăila se află în tratative foarte avansate cu gruparea gălăţeană în vederea unui eventual transfer Sâmbătă, la orele prânzului, pe o caniculă sufocantă, pe stadionul „Ancora” din Galaţi, a avut loc partida de verificare dintre Oţelul II Galaţi şi Conpet Cireşu, formaţii care au început deja seria meciurilor de verificare în vederea abordării noului sezon de fotbal al ligii a treia. A fost o partidă în general echilibrată, fiecare dintre echipe dominând câte o repriză, câştig de cauză având în cele din urmă „satelitul” echipei prim divizionare care s-a impus în final cu scorul de 3-2 (2-1). După o scurtă perioadă perioadă de tatonare, brăilenii au avut prima ocazie de gol a meciului, dar Vlase a scos de sub transversală mingea expediată de Iulian Bogoş din lovitură liberă de de la 25 de metri. Dar gălăţenii au fost cei care au deschis scorul prin Gavrilă, care a scăpat singur cu portarul brăilean şi l-a învins fără probleme pe acesta: 1-0 (min. 18). Opt minute mai târziu, Georgel Pungă (fostul jucător al CF-ului Brăila) a luat o acţiune pe cont propriu, şi de la vreo 20 de metri a şutat imparabil, pe diagonală, şi dus scorul la 2-0 pentru Oţelul II Galaţi (min. 26). Apoi Stelică Nicoliţă (revenit la Cireşu de la CSM Rm. Sărat) nu a putut să împingă în plasă de la 2-3 metri o pasă ideală venită de la Costache (min. 28), pentru ca în minutul 34 Gheorghe Viorel să prindă o „torpilă” de pe la 25 de metri iar mingea s-a dus direct în vinclul porţii gălăţene: 2-1! Până la finalul primei părţi Conpet Cireşu este formaţia care domină cu autoritate dar ratează egalare prin St. Nicoliţă (bară în minutul 38), iar în min. 43 Miron să respingă de pe linia porţii „capul” lui Nicolae Viorel. După pauză, oţelarii sunt mai activi şi preiau controlul partdei, iar Dajboc şutează de la 18 metri, lateral, pe colţul lung şi-l lasă fără replică pe Stoica: 3-1 (min. 58). Apoi Cazacu a scăpat singur cu portarul brăilean, l-a lobat pe acesta, dar mingea a trecut milimetric pe lângă poartă (min. 65)!. Apoi în minutul 72 brăilenii au reuşit să închidă tabela de marcaj prin Nicolae Viorel, care a executat magistral, în vinclul porţii gălăţene, o lovitură liberă de pe la vreo 25 de metri: 3-2. Apoi spiritele s-au mai mai domoli puţin, pentru ca în ultimile zece minute de joc fiecare dintre echipe să aibe câteva bune situaţii de gol. Gălăţenii au ratat şansa unei victorii mai lejere prin Dolea (min. 82) şi Toma (min. 86), în timp ce gruparea antrenată de Vasile Darie şi Ionel Ivan au irosit şanşa egalării prin Nanu (min. 80 şi 84), Pavel (min. 85) şi Vârlan (min. 89). cf braila-otelul II galati 0-1 în minutul 76, pe contraatac, Oţelul II Galaţi a înscris unicul gol al partidei prin argentinianul Diego Silva. Acesta a şutat în transversală şi mingea a căzut dincolo de linia porţii. Brăilenii au alergat după egalare, dar Samuel, Ciocâlteu, Spiridon şi Dima nu au reuşit să găsească spaţiul porţii din poziţii foarte bune, astfel că satelitul Oţelului s-a impus la limită pe Municipal. cf braila-otelul2 galati 3-0 marcatori:1-0 min18 Cazan,2-0 min33 Basoi,3-0,3-0 min90 Dima(pen) -sursa:liga2.ro-
Posted on: Tue, 20 Aug 2013 08:45:49 +0000