Turul IV Cupa Romaniei : AURUL BRAD - MINERUL MOTRU 1-0 Mai - TopicsExpress

Turul IV Cupa Romaniei : AURUL BRAD - MINERUL MOTRU 1-0 Mai valoroasă cu două clase Minerul Motru şi-a pus amprenta asupra jocului de aseară din Botău doar în prima repriză. Oltenii au dictat ritmul jocului însă au creat pericol în careul moţiilor doar de două ori în acelaşi minut. La post „Pişta” Robciuc a respins salvator baloanele şutate pe rând de Ştefan şi Răduca (29). În replică Lupea l-a întins şi el pe Trică (40) fază după care ambele echipe au intrat la vestiare la fel cu au ieşit: egale. Repriza secundă rolurile s-au inversat. Bradul a marcat şi apoi a apărat cu străşnicie tabela electronică de marcaj care a rămas blocată la 1-0 şi după epuizarea minutelor de prelungire. În lipsa golgheterului Vurdea pe care o accidentare la ţinut în afara lotului rolul de marcator a fost preluat de veteranul din defensivă Radu Filipaş. Stoperul de 39 de ani a urcat în careul advers cât să trimită cu capul în plasa porţi lui Trică mingea centrată de la colţ de nou intratul Ciocan (52). Deschiderea scorului a aruncat tribunele în aer. Fanii au aprins torţe galben-negre şi au detonat petardele. Finalul jocului i-a găsit din nou pe elevii lui Alin Gomoi suiţi pe garduri unde au sărbătorit împreună cu suporterii calificarea în Turul 5 al Cupei României. Mai apoi fiesta s-a mutat în centrul Bradului şi în localurile din împrejurimi unde jucătorii şi suporterii au savurat victoria până spre dimineaţă. Echipele de start : Aurul Brad : Robciuc - Lup, Bănărescu, R. Filipaş, Bisorca - Raţ (74 Polvrea), Almăşan, Leaha, Miclean (cpt;) - Rotariu (66 C. Mihăilă), C. Lupea (51 Ciocan). Antrenor: Alin Gomoi. Minerul Motru :P. Trică - V. Hanu, Nuieleanu, Inclănzan, C. Laurenţiu - I. Stanciu, A. Ştefan (63 Stoeneac), Chirea (70 Stănescu), Răduca - Buciuman (53 Cernica), A. Soo (cpt;). Antrenor: Ştefan Nanu.
Posted on: Wed, 28 Aug 2013 14:26:01 +0000